System wynagrodzeń

Budowa systemu wynagrodzeń

Po co firmie systemowe podejście do wynagrodzeń?

Koszty płacowe i okołopłacowe, to według danych GUS od 30 do nawet 70% ogólnych kosztów funkcjonowania firmy. Tak ważna część wydatków musi zatem być zarządzana. Aby zarządzać tym obszarem, trzeba umieć go mierzyć, A właśnie systemowe podejście do budowania narzędzi wynagradzania pozwala spełnić ten postulat. 
Dzięki temu zarządzanie wynagrodzeniami będzie prowadzone w oparciu o jasne reguły i optymalne rozwiązania, a nie tylko incydentalnie. 
Zacznij zarządzać wynagrodzeniami przez reguły, a nie wyjątki...
1. Jak rozumiemy "system wynagrodzeń" ? 
System wynagrodzeń, to cały konglomerat rozwiązań i narzędzi wspierających kształtowanie i zarządzanie wynagrodzeniami zarówno w części zasadniczej, jak i zmiennej. System tworzy się po to, aby wspierał on realizację celów biznesowych firmy, a pracownicy dostrzegali w nim mechanizmy motywujące ich do osiągania wyników. 
System wynagrodzeń powinien mieć różne powiązania z innymi systemami HRM, aby działać na zasadzie synergii.
Wiemy, jak zaprojektować system spełniający te postulaty.
2. Jak ustalić system wynagrodzeń zasadniczych?
Obecnie praktyka jak i literatura przedmiotu jednoznacznie wskazują, że najlepszą metodą wypracowania taryfikatora wynagrodzeń zasadniczych jest oparcie prac projektowych o wartościowanie/grading stanowisk pracy. Również i Mediacon oferuje takie rozwiązanie. Zanim jednak do tego dojdzie, wspólnie z zespołem projektowym klienta wybieramy i definiujemy kryteria wartościowania. Następnie pomagamy w wartościowaniu stanowisk pracy, aby w efekcie możliwe było wypracowanie przejrzystego i zrozumiałego taryfikatora wynagrodzeń oraz tzw. widełek płacowych dla każdego ze stanowisk w firmie. Nie bez znaczenia jest również benchmark. Zwykle polecamy tutaj przeglądy płacowe firmy Sedlak&Sedlak.
3. Czym są reguły podwyżek?
W wielu przypadkach firmy poprzestają na wypracowaniu taryfikatora płacowego, jako nowej jakości w motywacji finansowej pracowników, Tymczasem najciekawsze możliwości tkwią w opracowaniu mechanizmów podwyżek wynagrodzenia. Innymi słowy: należy wypracować reguły i kryteria, wg. których pracownicy mogą otrzymywać możliwe podwyżki. Dopiero takie rozwiązanie czyni wynagrodzenia zasadnicze autentycznym narzędziem motywacji i pobudza pracowników do prezentowania oczekiwanych wyników, postaw, wiedzy i umiejętności. 
4. Jak budować system premiowy?
Budując wynagrodzenia zmienne zawsze staramy się wykorzystywać mechanizmy odnoszące się nie tylko do wynagradzania wzrostu efektywności, ale również postaw, zachowań i kompetencji. Dzięki temu cześć zmienna wynagrodzeń może stać się realnym stymulatorem zrównoważonego rozwoju firmy oraz jej pracowników. W zależności od potrzeb, wykorzystujemy elementy premiowe, prowizyjne oraz wyrażone w korzyściach pozafinansowych (benefity, jak również powiązania z zarządzaniem przez cele.) Wiemy, jak opracować rozwiązanie czyniące benefity autentycznym elementem motywującego systemu wynagrodzeń, a nie tylko dodatkiem o charakterze socjalnym.
5. Czy wiązać system wynagrodzeń z innymi systemami ZZL?
W budowaniu systemowych rozwiązań wspierających ZZL w firmie zawsze warto wykorzystywać efekt synergii. Dlatego też wynagrodzenia stałe i zmienne warto sprządz z innymi systemami zarządzania, np, zarządzaniem przez cele, ścieżkami rozwoju, a w niektórych przypadkach również z ocenami okresowymi. W pracy z naszymi klientami zawsze staramy się proponować i wykorzystywać możliwości tworzenia takich powiązań.
Obrębną kwestią do ustalenia jest aspekt zakresu tych powiązań oraz wpisanie wypracowanego modelu w szerzej pojmowaną politykę zarządzania firmą, jej strategią, celami oraz fazą rozwoju organizacji.
6. Jak wdrożyć zmiany w systemie wynagrodzeń?
Wdrożenie systemu wynagrodzeń może wiązać się z koniecznością zmian w umowach, układach zbiorowych i regulaminach. W tym kontekście, możemy pomóc naszym klientom we współpracy z partnerami społecznymi, opracowaniu harmonogramu wdrożenia zmian oraz planu działania w przypadkach szczególnych (osoby przepłacone lub niedopłacone).
Warto też podkreślić, że w całym procesie współpracy nie tylko budujemy rozwiązania, ale również dzielimy się wiedzą. Oznacza to, że po zakończeniu współpracy całe know-how zostaje w firmie naszego klienta. Dzięki temu w dowolnym momencie może on już bez naszej pomocy, samodzielnie wprowadzać modyfikacje wynagrodzeń w oparciu o poznane narzędzia i metody pracy.

Chcesz podjąć współpracę w tym zakresie?
  • Skontaktuj się z znami.
  • Chętnie porozmawiamy o współpracy w zakresie opracowania i wdrożenia sytemu wynagrodzeń w Twojej firmie.
Po prostu napisz...



Kliknij tutaj

Zobacz również...

Inne rozwiązania i systemy, powiązane z wynagrodzeniami

Polub i udostępnij!

Szukaj